Odvorački KUD iz 70-ih i 80-ih: KUD “Dilj”, nositelj folklora i tradicije

Poslušaj članak

Diljem odvoračkih sela, između šuma i polja, odjekivali su zvuci narodnih pjesama, koraci tradicijskih plesova te melodije tamburaškog sastava. To su bili dani KUD-a “Dilj”, prvog poznatog KUD-a na području Odvoraca. Osnovan 1974. godine, KUD “Dilj” bio je centar okupljanja ljudi iz pet sela, s ciljem da se očuva i njeguje kulturno nasljeđe ovog kraja. 

U samom KUD-u sudjelovalo je 30-ak članova iz Grgurevića, Jakačine Male, Grižića, Čelikovića i svirač iz Brđana. Prilog sa zapisnika sjednice Konferencije Saveza amaterskih kulturnih društava općine Slavonski Brod iz 1981. pokazuje 34 aktivna člana i 16 podupirućih u KUD-u “Dilj”.

Terezija Japundžić, članica nekadašnjeg KUD-a “Dilj” / foto: privatna arhiva Eve Grgurević-Holik

Jedna od aktivnih članica bila je Terezija Japundžić koja nam je prenijela svoja iskustva sudjelovanja od 1974. do 1979. godine. Istaknula je da je tada, za razliku od danas, bilo samo nekoliko centralnih manifestacija i smotri. Najčešće je KUD išao na Smotru folklora u Slavonskom Brodu te na Đakovačke vezove, kao i na povremena druženja na području općine Sibinj. Probe su se održavale u Društvenom domu u Grgurevićima jednom tjedno, a pred nastup i do tri puta tjedno, prisjeća se Terezija.

Svaki nastup bio je jedinstven. Nastupali su s koreografijom šetanih kola, pjevanih kola, a ponekad i s prikazivanjem običaja našeg kraja kao što je bio običaj prela. Najčešća roba bila je vezenka, a za svečanije nastupe nosila se svilena rubina sa zlatnim kalutcima.

Nakon što bi se program za nastup uvježbao, na primjer za Smotru folklora u Slavonskome Brodu, svi članovi koji su planirali nastupati morali su se obući u robu za nastup te predstaviti cijeli program komisiji iz Slavonskog Broda. Tada su ju činili Mihael Ferić i Zvonimir Toldi. Nakon njihovog stručnog suda KUD bi dobio odgovor je li zadovoljio sve uvjete, a ako nije morao bi popraviti dijelove nastupa.

Kalendari, KUD “Dilj” Grgurevići – nastup na Smotri foklora u Slavonskome Brodu 1978.
Izvor: presnimljeni materijal s izvornih magnetofonskih traka u vlasništvu glazbenika Mihaela Ferića (CD u privatnoj arhivi Eve Holik)

Iz svoje privatne arhive Eva Grgurević-Holik nam je povjerila CD-e na kojima je presnimljeni materijal Smotre folklora u Slavonskom Brodu s izvornih magnetofonskih traka u vlasništvu Mihaela Ferića. Uz CD-e se nalaze i zapisi koje je obradio Ljubomir Križ i saznajemo dio članova KUD-a “Dilj” koji su pohađali Smotru folklora 1978. te 1980. i 1981. godine. Glavni organizator bio je Antun Jakačić iz Jakačine. Voditelji su bili Milan Paun iz Ravna te učitelji Terezija Aladrović i Đuro Magić.

Na violini i samici bio je Emerik Miščančuk iz Čelikovića. Ivan Vargašević iz Grižića svirao je violinu, Josip Aladrović iz Grgurevića svirao je bas, Blaž Paun – Braco iz Čelikovića bugariju, Marko Marjanović iz Brđana bas i prim, dok je iz Jakačine Stipo Katalinić svirao prim, a Marko Kovačević bio je na bugariji.

Uz svirače zabilježeno je još 20-ak sudionika i to najviše iz Grgurevića: Antun Grgurević – Marjanov, Terezija Milković-Japundžić, Marijan Grgurević – Markov, Josip Čeliković – Dakin, Lucija Rosandić-Čeliković, Terezija Grgurević-Andrijević, Verica Grgurević-Holik, Terezija Čeliković-Dobenko, Terezija Grgurević (Karoljkina), Marica Rosandić-Čeliković, Ružica Aladrović-Grgurević, Eva Grgurević-Holik, Antun Čeliković. Iz Čelikovića sudjelovali su: Vinko Miščančuk, Ankica Alar-Rajković, Josip Kneš, Ivica Peić, Štefica Pejić-Herijan i Josip Holik. Iz Jakačine bila je Kata Jakačić, a iz Grižića Manda Gunčević-Pačić.

KUD “Dilj” Grgurevići, običaj prela / foto: privatna arhiva Eve Grgurević-Holik

Naravno, bilo je tu brojnih voditelja, dodaje Terezija Japundžić i posebno ističe Bosiljku Škvorčević, nekadašnju učiteljicu u školama na području Odvoraca i Sibinja. 

Budući da je folklor tada bio i predmet u školi, Bosiljka je vodila razne školske priredbe, kao što su za sv. Nikolu, Majčin dan i Novu godinu, zbog kojih su se djeca oblačila u narodnu nošnju. U samom KUD-u bila je jedna od istaknutijih voditelja jer je podučila članove pjesmi i raznim koracima pri samom osnivanju KUD-a.

KUD “Dilj” Grgurevići na Smotri folklora u Slavonskome Brodu / foto: privatna arhiva Eve Grgurević-Holik

Iz zapisa sa sjednica Konferencije SAKUD-a koji se nalaze u Državnom arhivu u Slavonskome Brodu doznajemo da je Antun Jakačić bio prvi predsjednik KUD-a “Dilj” 1974. godine. Unatoč malom broju zapisa, otkrili smo da je među predsjednicima bio i Filip Čeliković 1983. godine. Iste godine je Franjo Knez bio tajnik, a delegati u SAKUD-u Antun Hančar i Nikola Čeliković.

Vrlo brzo, već 1984. godine, KUD “Dilj” se sve manje spominje u zapisima SAKUD-a, dok 1985. u potpunosti nestaje iz zapisa.

Nije bilo lako održavati KUD aktivnim u tim danima, kaže Terezija Japundžić. Iako su nastupali s velikim entuzijazmom, suočavali su se s izazovima poput nedostatka vremena članova, posebno nakon što su se mnogi od njih poženili ili poudavali. Baš kao i danas, pronalazak tamburaša nije bio lak pothvat. Ipak, njihovi nastupi na manifestacijama poput Smotre folklora u Slavonskome Brodu i Đakovačkih vezova bili su više od običnog nastupa – bili su izraz ponosa i pripadnosti, prilika da se odvoračka tradicija i kultura s ponosom pokažu i podijele s drugima.

Iako KUD “Dilj” više ne postoji, njegovo nasljeđe živi kroz današnji KUD “Odvorci”, koji nastavlja čuvati odvoračku tradiciju i baštinu.

KUD “Dilj” Grgurevići / foto: privatna arhiva Eve Grgurević-Holik

Komentari